Вести
- среда, 26. новембар 2014. 11:04
Претпоставља се да свака трећа жена трпи физичко, а свака друга психичко насиље, док на сваких десет дана једна жена изгуби живот у породичном насиљу, истакле су вечерас представнице Форума жена СПО на предавању поводом Међународног дана против насиља над женама.
Недовољна информисаност, страх од губитка деце, финансијска зависност, срамота, одсуство подршке или претње смрћу, само су неки од разлога због којих жене трпе насиље, речено је на Форуму.
Често узрок и разлог насиља које преживљавају, жртве налазе у себи јер је велики број њих трпео насиље још у детињству, па су прихватиле тај образац као нормално понашање, рекла је представница Виктимолошког друштва Србије Мирјана Трипковић.
Жене које се јављају СОС службама траже подршку, али чињеница је да само од њих зависи да ли ће и када изаћи из круга насиља, јер следи суочавање са институцијама, средином, децом, судом, додала је Трипковић.
Директорка Дечијег Ромског Центра Милица Симић је говорећи о положају Ромкиња рекла да њихова заједница има специфичне обичаје, што подразумева да је сасвим нормално да их удају већ са 12, 13 година, те да жена нема никаква права у односу на мушкарце.
"Посебну категорију представљају проститутке које немају помоћ ни са једне стране, а најмлађа која нам се обратила за помоћ имала је само 12 година", рекла је Симићева.
Она је додала да су деца у почетку присиљена на проституцију, али касније прихвате то као нормалну ситуацију и науче да то раде својевољно.
"Ова деца немају коме да се обрате за помоћ, а и када је добију она се најчешће сведе само на разговор, јер она углавном нису видљива у систему, па тешко долазе до здравствене помоћи", нагласила је Симић.
Веома је присутно и насиље на радном месту, где су најугроженије самохране мајке које најчешће трпе насиље од шефа, директора или колеге, који на тај начин желе да искористе своју надмоћ јер знају да су оне приморане да раде како би издржавале породицу.
Говорећи о све присутнијем мобингу, Трипковић је навела пример три жене, раднице Поште у унутрашњости Србије које су се удружиле и подигле тужбу против свог надређеног, који је покушао да их сексуално искористи.
Главни циљ требало би да буде подизање опште свести о насиљу према женама и учешће жена на што већем броју одговорних места на којима се одлучује, закључиле су представнице Форума жена СПО.